02.04. – Svjetski dan svjesnosti o autizmu

Na današnji dan se obilježava Svjetski dan svjesnosti o autizmu – s ciljem podizanja svijesti o specifičnostima i potrebama osoba iz spektra autizma.

Autizam nije bolest.

Riječ je o razvojnom poremećaju koji traje cijeli život i zahvaća komunikaciju, ponašanje te način na koji osoba doživljava svijet oko sebe. Spektar je širok – svaka osoba u spektru jedinstvena je, sa svojim sposobnostima, teškoćama i načinom funkcioniranja.

Autizam možemo definirati kao neurorazvojni poremećaj koji se odlikuje značajnim poteškoćama u socijalnoj interakciji. Posljednjih godina zabilježen je porast broja djece s dijagnosticiranim autizmom ili sumnjom na tu dijagnozu.

No, postavlja se važno pitanje – raste li zaista broj djece s autizmom ili se poremećaj jednostavno češće prepoznaje i dijagnosticira?

Osobama s poremećajem iz spektra autizma potrebna je sigurnost, podrška i jasnoća. Mnogi od njih pokazuju iznimne talente i sposobnosti, no kako bi ih mogli razvijati, društvo im mora pružiti prilike i razumijevanje – u školama, na radnim mjestima i svakodnevici.

Razumijevanje njihovih potreba ključno je za izgradnju inkluzivnijeg društva.

Stručnjaci ističu važnost rane dijagnoze i odgovarajuće podrške kako bi se osigurala što bolja kvaliteta života.

Kako društvo može pomoći?

Obrazovanje: Prilagođeni programi i individualizirani pristup mogu značajno poboljšati obrazovne mogućnosti djece s autizmom.

Zapošljavanje: Tvrtke sve više prepoznaju potencijal osoba s autizmom i nude im prilike na tržištu rada.

Senzibilizacija javnosti: Razbijanje predrasuda i informiranje o autizmu ključno je za bolju integraciju.

Ovaj dan nije samo formalnost – on je poziv da budemo pažljiviji, osjetljiviji i glasniji u borbi za pravednije, pristupačnije i inkluzivnije društvo.